VELKÝ ÚSPĚCH OBECNÍ KNIHOVNY RYMICE

08.10.2019

V roce 2018 byla rymická knihovna, jako jediná v kroměřížském okrese, oceněna titulem Knihovna Zlínského kraje, který uděluje Zlínský kraj ve spolupráci s Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně. Knihovna jej získala nejen za výborné statistické výsledky, ale také za nové prostory, které se díky starostovi obce Ing. Bartíkovi podařilo vybudovat a dále za kulturní a vzdělávací akce, které knihovnice RNDr. Martina Zakopalová pořádá pro školy a veřejnost.

Na tento úspěch knihovna navázala i v letošním roce. V rámci soutěže Vesnice roku Zlínského kraje 2019 získala knihovna Diplom za moderní knihovnické a informační služby, dotovaný i speciálním finančním oceněním Zlínského kraje. Zároveň s tímto oceněním knihovna získala nominaci na Knihovnu roku 2019. Slavnostní vyhlášení proběhlo v Praze 3. října 2019 v Zrcadlové kapli Klementina i za účasti starosty obce Rymice Martina Bartíka a knihovnice Martiny Zakopalové. Cenu Knihovna roku 2019 udělovalo Ministerstvo kultury ČR již po sedmnácté a vítězné knihovny jej převzaly z rukou ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Cena se uděluje za dlouhodobé zásluhy o rozvoj knihovnictví v obcích, a také za mimořádný přínos k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb.

Knihovnou roku 2019 se sice rymická knihovna nestala, ale i tak gratulujeme k velkému úspěchu. Ministerstvo kultury ČR eviduje v současné době kolem 6 600 knihoven v České republice a Obecní knihovna v Rymicích patří mezi ty nejlepší. Těší nás to o to víc, že rymická knihovna v rámci regionálních funkcí patří mezi knihovny, u kterých Městská knihovna v Holešově ve spolupráci s Knihovnou Kroměřížska vykonává regionální služby.

I. Železná